Členové

Deirdre Shannon

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Deirdre Shannon (vlastním jménem Deirdre Gilsenan) pochází z County Meath. Narodila se do umělecky založené rodiny jako prostřední z pěti sourozenců a už od útlého věku ji oba rodiče aktivně podporovali v zájmu o vše, co souviselo s hudbou. Již v devíti letech ji rodina přihlásila na hodiny klavíru a malá Deirdre začala kromě jiného také vystupovat s kostelním sborem a svými sourozenci na svatbách, pohřbech a místních koncertech. V roce 1992 přišel zásadní bod její kariéry – přijetí a absolvování dublinské College of Music, kde studovala pod vedením Mary Brennan, která jí předala mnoho cenných zkušeností.

Za začátek profesionální kariéry Deirdre Shannon můžeme označit rok 1996, kdy se stala oficiální členkou irského sboru Anúna. Následoval jeden z největších úspěchů v kariéře irské zpěvačky – angažmá na celosvětovém turné taneční skupiny Lord of the Dance, kde ji Michael Flatley obsadil do role bohyně Erin. Na turné absolvovala více než 800 koncertů po Severní a Jižní Americe a stala se díky tomu známou umělkyní. Není divu, že poté spolupracovala s několika dalšími umělci a hudebními skupinami - Eily O'Grady, Dionne Warwick, The Celtic Tenors (...) a zpívala ve slavných koncertních síních jako je Carnegie Hall, Royal Albert Hall a mnohé další.

Deirdre Shannon vystupovala jako sólistka skupiny Celtic Woman v letech 2006 a 2007, na prvním koncertním tour „The Original Show“. V něm nahradila Meáv, která v tomto období čekala svoji první dcerku, Anne. Deirdre tak v podstatě v roli náhradnice převzala její repertoár a po dvouletém působení po návratu Meáv ze skupiny odchází a věnuje se dalším projektům. Během jejího angažmá také vychází její první sólové album, plné tradičních irských melodií a písní, např „I Know My Love“ nebo „She Moved Thru The Fair“, nazvané prostě – Deirdre Shannon. Album bylo posléze oceněno zlatou a platinovou deskou od hudebního vydavatelství EMI Manhattan. Velmi výrazným projektem je spolupráce Deirdre Shannon a hudebního uskupení Celtic Thunder. Na DVD Storm, které vyšlo 20. září 2011 září v roli Gentlewoman – a v rámci celého koncertu jí patří také dvě sóla: "The Highwayman" a "Harry's Game". Právě díky tomu se opět připomněla širšímu publiku a výraznou měrou se podílela na úspěchu DVD Storm.

Sólová kariéra Deirdre Shannon se i nadále úspěšně rozvíjí. Mimo několik zahraničních koncertních vystoupení (například na jaře 2013 vystupovala v Japonsku) vydává v roce 2011 své druhé studiové album – Anamċeol. To je oceňováno nejen posluchači, ale i hudebními kritiky jako krásný počin, který přináší hudbu do duše každého z nás. A myslím, že lepší ocenění si Deirdre za svůj přínos a za pestrou hudební kariéru snad ani nemohla přát.

Použité zdroje