Členové

Hayley Westenra

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Hayley Westenra (celým jménem Hayley Dee Westenra) je novozélandská zpěvačka s irskými kořeny, která se narodila 10. dubna 1987. Paleta hudebních žánrů, ve kterých se uplatňuje je nesmírně široká, nejblíže má k vážné a tradiční hudbě, přesto dokáže svůj hlas propůjčit také popovým písničkám a folkovým baladám v mnoha světových jazycích. Hayley pochází z novozélandského městečka Christchurch. Její rodina pochází částečně z Irska a z části také z Nizozemí. Hayley má další dva sourozence – jsou jimi bratr Isaac a sestra Shirley. Už jako malá se aktivně zapojovala do všech hudebních a dramatických aktivit, její první vystoupení před publikem proběhlo již v šesti letech. Na doporučení učitelů se malá Hayley brzy pod vedením rodičů začíná více věnovat hudbě – učí se na kytaru i klavír, bere lekce zpěvu a již v 11 letech má praxi na prknech hudebního divadla.

Když bylo Hayley 12 let, vznikl její první profesionální hudební počin – studiová nahrávka písně „Walking in the Air“, demo, vytvořené pouze pro přátele a rodinu. Z tohoto alba se posléze vyvinula spolupráce s nahrávacím studiem Universal Records New Zealand a mladá zpěvačka začala během studia nahrávat další písničky, ať už se jednalo o operní klasiku nebo soubor vánočních písní. Hayley se stala na Novém Zélandu velmi známou, ale mezinárodní úspěch jí přineslo debutové album „Pure“, kterého se dodnes prodalo přes dva miliony kopií a ona sama za něj obdržela několik prestižních ocenění. Po tomto ohromujícím počinu následovala celá řada úspěšných vystoupení, nazpívání několika ústředních melodií pro různorodé filmy – od japonského dramatu „Shiroi Kyoto“ po animovanou pohádku „Mulan II“. V roce 2004 pak následovalo také natočení DVD „Live From New Zealand“, na kterém hostovali další interpreti, včetně Sophie Westenra – mladší sestry Hayley. V roce 2005 následovalo vydání dalšího alba „Odyssey“ a několik světových turné.

Účinkování v Celtic Woman bylo pro Hayley velmi důležité, neboť se díky tomu dostala do centra zájmu dalšího okruhu fanoušků. Ke skupině se připojila v roce 2006 a natočila společně s původními sólistkami album a DVD „A New Journey“ – a velmi výrazně na sebe upozornila procítěným provedením písně „Scarborough Fair“. Hayley se skupinou absolvovala ještě týž rok a i během roku následujícího koncertní tour, na které se střídala s Meáv. Mezi zajímavé momenty patřil koncert v Bílém domě v předvečer dne Svatého Patrika roku 2007 – zpěvačka plánovala předložení petice zavazující USA na dodržení směrnic Kjótského protokolu přímo do rukou prezidenta Bushe, kvůli přísným bezpečnostním opatřením však k tomuto kroku nakonec nedošlo.

V únoru 2007 Hayley Westenra vydává další – a velmi úspěšné – studiové album „Treasure“, vydané v březnu téhož roku pod názvem „Celtic Treasure“ v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. Část skladeb si zpěvačka sama napsala, zbylé jsou jejím osobním výběrem, do kterého nahrávací společnost nijak nezasahovala. Hayley věnovala toto album svojí babičce, Shirley Ireland, která pro ni představovala symbol dětství a krásné vzpomínky na mnoho písní. Po ukončení tour v červnu 2007 Hayley Westenra z Celtic Woman odchází a věnuje se i nadále svojí více než bohaté sólové kariéře. Ta kromě mnoha hudebních úspěchů zahrnuje mnoho benefičních koncertů a charitativních akcí, zahrnujících spolupráci s mnoha pěveckými hvězdami a vystupování před významnými osobnostmi tohoto světa. Zpěvačka je dnes druhou nejmladší velvyslankyní organizace UNICEF a velmi aktivně se podílí na mnoha projektech, které umožňují poskytování pomoci těm, kteří ji potřebují. Hayley je mimo jiné také vegetariánka a ochránkyně zvířat – ovšem již několikrát vyjádřila své obavy, že ne vždy je lehké během cestování dodržovat ty správné stravovací návyky.

Hayley po ukončení spolupráce s Celtic Woman nahrála a vydala několik dalších alb – námátkově můžeme zmínit „Paradiso“, případně soubor vánočních písní „Winter Magic“ nebo ukolébavky na albu „Hushabye“. Lidé, kteří měli tu čest s ní spolupracovat tvrdí, že nemá jen kouzelně andělský hlas, ale stejně andělskou povahu, ve které nechybí skromnost a pokora. A snad právě pro tuto kombinaci vlastností a skvělého hlasu zůstává tolik oblíbena mezi posluchači a kritiky.

Použité zdroje