Členové

Lisa Kelly

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Lisa Kelly, celým jménem Lisa Ann Kelly (případně irsky Laoise Ní Cheallaigh) se narodila 7. května 1977 v Dublinu do hudební rodiny – její rodiče i sestry se věnovali divadlu nebo hudbě. Lisina kariéra začala už v sedmi letech, kdy zazářila v muzikálové adaptaci Bugsy Malone. Díky výchově získala vzdělání jako herečka, zpěvačka a ve hře na klavír. Je také držitelkou několika hudebních cen.

V rámci divadla si zahrála několik hlavních rolí ve slavných představeních – například v Chess, West Side Story a Grease (Pomáda). Poštěstilo se jí dokonce zahrát postavu Velmu Kellyové v muzikálu Chicago. Zajímavostí je, že jako běžné zaměstnání měla práci v počítačovém průmyslu a divadlo byla pro ni činnost navíc. Od práce se však časem rozhodla dát si pauzu a díky hlavní roli v pantomimě Jack and the Beanstalk získala místo vystupující sólistky s hudebně-taneční show Riverdance, se kterou následně 5 let koncertovala po celém světě (2000 – 2004). Zde se seznámila s budoucí kolegyní v Celtic Woman, zpěvačkou Lynn Hilary, a také se svým budoucím manželem Scottem Porterem, se kterým má dne již 4 děti (synové Cian, Jack, Harry a dcera Ellie) – mnohdy děti při koncertních tour cestovaly s ní. Riverdance byla vlastně její první zkušenost s irskou hudbou, protože do té doby se pohybovala výhradně v muzikálovém odvětví.

V roce 2002 ji David Downes jako hudební vedoucí Riverdance požádal o nahrání sólového alba, které pod jednoduchým názvem Lisa vyšlo o rok později. V roce 2003 se také Lisa Kelly s Riverdance (t. č. i s Lynn Hilary v roli hlavní sólistky) zúčastnila zahajovací ceremonie na obrovské sportovní události Special Olympics World Summer Games. O rok později jí David Downes nabídl účast na koncertě Celtic Woman, a tak se stala jednou ze zakládajících členek. Úsměvně působí její vyjádření, že „s koncertem souhlasila, protože zrovna ten den neměla nic na práci“. V letech 2005 – 2011 pak s Celtic Woman absolvovala většinu koncertních šňůr (vynechala pouze jarní větev A New Journey kvůli těhotenství).

Mezitím stihla nazpívat titulní píseň k filmu Tinkerbell and the Lost Treasure s názvem If You Believe. Zajímavostí z jejího působení u Celtic Woman je fakt, že v průběhu let zpívala větší množství sól s doprovodem pouze na klavír, několik z nich napsal sám David Downes. Její sestra Helen po určitou dobu působila v podpůrném sboru Celtic Woman.

Za její nejslavnější píseň z CW období lze asi označit skladbu You Raise Me Up, ve které většinou měla na starosti minimálně jeden refrén, a která patří mezi obecně nejoblíbenější písně z produkce Celtic Woman. Kromě toho nahrála mnoho dalších sólových skladeb, namátkou May It Be z filmu Pán prstenů, vánoční Green the Whole Year Round nebo Fields of Gold od Stinga.

Její poslední tour byla A Christmas Celebration Symphony Tour na samém konci roku 2011, po které se opět odebrala na mateřskou dovolenou, ze které už se k CW nevrátila. Společně s manželem (Scott Porter byl po celou dobu jejího účinkování generálním ředitelem společnosti Celtic Woman Ltd) se přestěhovali do městečka Peachtree City, kde v roce 2013 založili speciální školu zpěvu – The Lisa Kelly Voice Academy. Její místo na posledních třech tour obsadila Susan McFadden.

Svým vřelým přístupem k lidem, reakcemi na sociálních sítích a krásným jasným hlasem si získala obrovské množství fanoušků. Jak říká, jednotlivé sólistky spolu vždycky vycházely výborně proto, že byly tolik rozdílné.

Použité zdroje