Členové

Lynn Hilary

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Lynn Hilary se narodila v Dublinu. Získala hudební vzdělání na DIT College of Music, původně orientované na sopránové provedení klasické hudby. Následně se začala orientovat na irskou hudbu, aby mohla využít svůj přirozený hlasový rozsah. Její matka je také zpěvačkou, její bratr hrál na basu – podpora v rodině tedy Lynn určitě nechyběla.

V roce 2000 se na 5 let stala členkou slavného sboru Anúna a její vystoupení jsou součástí několika CD. V roce 2006 koncertovala po USA v tanečně-hudební show Riverdance, se kterou si již v roce 2003 vychutnala roli hlavní sólistky při zahajovací ceremonii na obrovské sportovní události Special Olympics World Summer Games. V době působení v Riverdance se také potkala s Lisou Kelly, jejíž pozdější kolegyní v Celtic Woman se stala v roce 2007. Tehdy totiž zakládající členka Méav Ní Mhaolchatha skupinu opustila s cílem věnovat se rodině a sólové dráze, a nabídku ji nahradit dostala od Davida Downese, hudebního vedoucího Riverdance, právě Lynn. Naskočila přímo do rozjeté tour A New Journey, první koncert absolvovala 10. října 2007. Stala se tak první nově přijatou plnočasovou členkou Celtic Woman.

V roce 2008 vydala vlastní sólové album Take Me With You, ale u Celtic Woman zůstala až do konce roku 2010 (poslední aktivitou byla australská promo tour v listopadu), absolvovala s nimi další dvě koncertní šňůry a přispěla do několika alb skupiny. Se skupinou také natočila DVD Songs from the Heart. Do srdcí posluchačů se zapsala svým jemným, ale výrazným hlasem a v době působení u CW vznikly sólové skladby Carolina Rua, My Lagan Love a Suantraí, velký podíl jejího hlasu zaslechneme i v Pie JesuGoodnight My Angel. V rámci koncertních tour pak převzala po Méav tradiční píseň Dúlaman, na turné A New Journey i Scarborough Fair.

Svůj odchod vysvětluje tím, že se jí stýskalo po rodném Irsku (koncertní turné Celtic Woman jsou časově velmi náročné) i po dalším rozvíjení svých schopností a zkušeností. Po kratší pauze se pak v září 2011 stala na chvíli členkou pěveckého tria Bluebelles (později Babylon Sisters) se dvěma kolegyněmi z Anúny – Nicolou Lewis a Rebeccou Winckworth. Se sborem Anúna mimochodem stále občas vystupuje. S druhou jmenovanou se pak v roce 2012 pustila do nově připravované show The Roots of Ireland, která by časem snad také měla vyrazit na živou tour. Na internetu se z této show objevilo úspěšné video duetu Lynn s Rebeccou v podobě humorné skladby o zrzavé lišce An Maidrín Rua.

Své působení s Celtic Woman považuje za fantastickou zkušenost, která jí umožnila opravdu zazářit i pod svým vlastním jménem. Ve své rozlučkové zprávě vyjádřila obrovské poděkování celému CW teamu za pomoc, které se jí ze začátku dostalo (nastoupit za Méav přece jen není úplně jednoduché) a je velmi vděčná za všechno, co s CW v letech 2007 – 2010 zažila; obzvlášť oceňuje vřelé pouto mezi jednotlivými sólistkami a také přístup fanoušků, kteří ji přijali velmi pozitivně a ulehčili jí nelehkou roli nové členky.

Rozlučka však nakonec nebyla doživotní. Ve chvíli, kdy Lisa Lambe oznámila záměr věnovat se dočasně divadlu, byla požádána o záskok na Emerald Tour, a ráda vyhověla. Vlivem událostí pak s Celtic Woman vystupovala i velkou část roku 2015 v rámci Tenth Anniversary World Tour, kde se na pódiu po pěti letech potkala i s bývalou kolegyní Alex Sharpe. Na konci roku pak její místo obsadila Éabha McMahon.

Použité zdroje