Členové

Maíréad Nesbitt

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Maíréad Nesbitt se narodila v roce 1979 Johnu a Kathleen Nesbittovým, kteří oba byli učitelé hudby. Má sestru a čtyři bratry, z nichž se všichni věnují hudbě. Od čtyř let se učila hrát na klavír, od šesti pak na housle. Její hudební vzdělání zahrnuje The Ursuline Convent in Thurles, Waterford Institute of Technology, Cork School of Music, Royal Academy of Music a Trinity College of Music. V průběhu svého vzdělávání již hrávala v Národním mládežnickém orchestru Irska.

Ač jí to některými vyučujícími nebylo doporučováno, absolvovala trénink v odvětví tradiční i klasické hudby a je jednou z mála světových houslistek, které se profesionálně na vysoké úrovni věnují dvěma tak rozdílným druhům hudby. Svého širokého vzdělání a praxe využívá k tomu, že se může odvážit vnášet prvky jednoho stylu do druhého a vytvářet tak jedinečný styl hry na housle, dokonce s příměsí jazzu. Ráda se nechá ovlivňovat co největším množstvím interpretů a stylů, protože to obohacuje její schopnosti. Je držitelkou několika hudebních ocenění.

Svoji profesionální kariéru začala v RTE Concert Orchestra, následně se zaměřila na sólová vystoupení a spolupracovala tak s řadou slavných hudebníků, jako jsou Clannad, Paul Brady, Chris de Burgh nebo Sharon Shannon. Natočila také album se skupinou Coolfin. V letech 1996 – 2001 působila jako hlavní houslistka ve dvou tanečně-hudebních show Michaela Flatleyho – Lord of the Dance a Feet of Flames. V roce 2001 pak vydala sólové album Raining Up, na kterém v roli hostů vystupují i někteří členové její rodiny. Kromě toho se podílela na mnoha dalších projektech. Do roku 2005 např. spolupracovala na albu se skupinou The Dhol Foundation, utvářela hudbu pro show Irish Dance Invasion a koncertovala s uskupením Afro Celt Sound Systém, s nimiž i nahrála CD. Její hra na housle je i součástí DVD Celtic Tenors: Live in Concert.

V roce 2004 byla pozvána na koncert Celtic Woman a od té chvíle se stala jejich plnohodnotnou členkou, její hra na housle je součástí všech vydaných CD a DVD a Maíréad nevynechala ani jedinou koncertní tour. Kromě doprovodu mnoha zpívaných skladeb zahrnuje její vystupování v CW také houslová sóla – od procítěných pomalých děl jako Shenandoah, přes kreativní kousky (Last Rose Fantasia – improvizace na motiv písně Last Rose of Summer, jazzové finále živých koncertů s Jimi-Hendrix efekty, hudební duel s tanečníkem atd.) až po hyperenergetické skladby plné tance jako Granuaile’s Dance nebo The Foxhunter. Slavným momentem je pak závěrečný verš „Let It Snow!“ živého koncertu na DVD A Christmas Celebration z roku 2006, který je jediným momentem v historii jejího působení u Celtic Woman, kde Maíréad „zpívala“. Společně s kolegyněmi z Celtic Woman Lisou Kelly a Méav Ní Mhaolchatha se taky v roce 2009 podílela na soundtracku k Disneyho filmu Tinkerbell and the Lost Treasure.

S angažmá u Celtic Woman je velmi spokojená, protože jí umožňuje hrát bohatou směs různé hudby a zároveň může ukázat i estetickou stránku této činnosti – většinu fanoušků si získala právě dechberoucím pohybem při energických skladbách. Mnoho z nás asi nechápe, jak je možné se tryskovou rychlostí otočit desetkrát dokola či přeběhnout celé pódium a nezahrát špatně jedinou notu. Sama říká, že i když to tak může vypadat, nejde o čistou improvizaci, protože hudebník musí stále vše mít pod plnou kontrolou. Reakce publika pak považuje za hodnocení toho, jestli se jí to daří – a vzhledem ke vřelému přijetí se zdá, že dokázala energii a krásu zkombinovat bez chyby.

Na konci roku 2011 se vdala za Jima Mustaphu, Jr., vedoucího osvětlovače Celtic Woman. Aktuálně připravuje nové sólové album a stále objíždí svět s koncerty Celtic Woman. Většina zpěvaček v Celtic Woman už se (minimálně dočasně) nechala nahradit jinýma – málokdo si asi dokáže představit situaci, kdyby se, např. pro těhotenství, musela nechat nahradit jedinečná Maíréad.

Použité zdroje