Členové

Méav Ní Mhaolchatha

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Méav Ní Mhaolchatha, celosvětově známá jako Méav, se narodila ve vesnici Donnybrook v Irsku. Chodila do irské školy, následně vystudovala práva na Trinity College v Dublinu. Nějakou dobu pracovala jako organizátorka kulturních akcí pro Music Network. Je několikanásobnou držitelkou hudebních ocenění. Má manžela jménem Tom a dvě dcery – Anne (nar. 2005) a Catherine (nar. 2009). Její repertoár tvoří převážně tradiční irské písně.

V letech 1994 – 1998 působila jako zpěvačka v irském sboru Anúna, se kterým nahrála několik CD, po celém světě koncertovala i s muzikálovou show Lord of the Dance a jako sólistka s RTE Concert Orchestra. Pod hlavičkou Celtic Collections vyšla tři sólová alba – Méav, Silver Sea a Celtic Journey. V roce 2004 jí byla nabídnuta účast na koncertu Celtic Woman, kterou přijala a následně se stala jednou ze zakládajících členek skupiny. Na první koncertní tour The Original Show se však téměř nevyskytla, vzhledem k těhotenství s první dcerou její místo dočasně obsadila Deirdre Shannon. Méav se ke Celtic Woman vrátila v únoru 2006 a natočila se skupinou další dvě alba a DVD, na tour A New Journey se pak v šestitýdenních blocích střídala s Hayley Westenra. Poté se rozhodla ze skupiny definitivně odejít a věnovat se primárně rodině a sólové kariéře. Ještě v roce 2007 stihla uskutečnit sólovou tour v USA – jeden z jejích koncertů zde byl dokonce nafilmován, ale nikdy nebyl zveřejněn. Za dobu působení v Celtic Woman nahrála sólové skladby Dúlaman, Danny Boy, Sí do Mhaiméo í a koledy Silent NightWexford Carol.

V roce 2009 se pak vrátila na pódium sérií koncertů v rodném Irsku, narodila se jí druhá dcera a nahrála společně s houslistkou Celtic Woman Maíréad Nesbitt píseň Where the Sunbeams Play pro Disneyho film Tinkerbell and the Lost Treasure. Dále se Méav objevila jako hostující sólistka na koncertě bývalé kolegyně z Celtic Woman – Órla Fallon’s Celtic Christmas, kde zazpívala koledu O, Holy Night a duet Do You Hear What I Hear s Órlou. V roce 2012 se pak překvapivě stala součástí nejnovějšího vánočního alba Celtic Woman – Home for Christmas společně s Chloë a Lisou Lambe. Vznikla tak další tři sóla – nové aranžmá Silent Night a dvě další vánoční písně In the Bleak MidwinterWhat Child Is This.

V roce 2012 vzniklo ve Francii DVD z koncertu hudebního uskupení nazvaného Divinas, které tvoří kromě Méav další dvě zpěvačky – Yulia MacLean a Rita Yahan-Farouz. Původně se o rok později zpěvačky měly vydat na živé turné, ale jedna z dam otěhotněla, a tak byly koncerty odloženy na neurčito. Méav však nelenila, v roce 2014 vydala nové sólové album The Calling, na kterém intenzivně spolupracovala i v otázce aranžmá jednotlivých skladeb a také zasedla v porotě soutěže zaměřené na hledání hudebních talentů mezi dětmi Scór Encore. Po odchodu Davida Downese od Celtic Woman mnohé překvapila, když se stala hudební konzultantkou skupiny a jako hostující umělkyně září i na nejnovějším DVD Destiny, kde předvedla v novém kabátě píseň Sí do Mhaiméo í, kterou zpívala už na původní nahrávce z roku 2005, a společně s ostatními zpěvačkami pak skladby Óró sé so bheatha 'bhaile a Westering Home.

Použité zdroje