Členové


Órla Fallon

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Órlagh Fallon, známá pod zjednodušeným křestním jménem Órla, se narodila 24. srpna 1974 ve vesničce Knockananna v Irsku. Studovala na Mater Dei Institute of Education v Dublinu. Je známou zpěvačkou a výborně hraje na harfu, její repertoár tvoří zejména tradiční irské písně. V roce 2000 vydala v Evropě své první sólové album, nazvané The Water Is Wide. Je držitelkou několika hudebních cen.

Úspěchy její kariéry zahrnují vystoupení před papežem, irským prezidentem a v Carnegie Hall. V rámci své kariéry také vystupovala s irským sborem Anúna. V roce 2005 byla hostující sólistkou na albu Rubicon od skupiny The Duggans spolu s dalšími irskými hvězdami hudební scény – Moyou Brennan a ostatními členy uskupení Clannad.

V září 2004 přijala s ostatními zakládajícími členkami pozvání Davida Downese na uskutečnění koncertu nazvaného Celtic Woman a po vzniku skupiny pokračovala v aktivním působení v jejím rámci až do roku 2008. Absolvovala celé koncertní tour The Original Show a A New Journey a objevila se na třech DVD. Navzdory předpokládané účasti i na další tour, Isle of Hope, se nakonec rozhodla z Celtic Woman odejít, aby se mohla věnovat rodině a sólové dráze. Toto předsevzetí beze zbytku splnila – již v roce 2009 vychází album Distant Shore. Zajímavostí je, že producentem tohoto alba je Eoghan O’Neill – člen její oblíbené kapely Moving Hearts a vystupující hráč na basu s Celtic Woman – právě zde se s ním seznámila a časem se domluvili na spolupráci. Ve stejném roce pak Órla vystupovala i jako hostující sólistka v show Jima Brickmana „It’s a Beautiful World“.

O rok později pak přichází na svět hned dvě vánoční alba (Winter, Fire & Snow a Órla Fallon’s Celtic Christmas – ke druhému jmenovanému vznikl i DVD záznam živého koncertu, jehož hosty byli vycházející pěvecká hvězda David Archuleta, známý country zpěvák Mark Wills a v neposlední řadě další bývalá zakládající členka CW – Méav Ní Mhaolchatha. V roce 2011 pak do sbírky Órliny hudební produkce přibylo album My Land a zpěvačka se s ním a doprovodnou kapelou Tin Cup Gypsy vydala na tour po USA, kde odehrála několik desítek úspěšných koncertů. Za zmínku stojí i vánoční minitour uskutečněná v Holandsku na sklonku roku 2012. Kromě toho přinesl rok 2012 i nové album ukolébavek – Lullaby Time. Po delší odmlce rozvířila v březnu 2017 zájem fanoušků twitterovým prohlášením o chystaném novém albu.

V současné době je Órla aktivní maminkou – na začátku září 2012 se jí a jejímu manželovi Johnovi narodil syn Freddie. Vzhledem k dosavadní aktivitě lze však předpokládat, že narozením potomka její hudební kariéra jistě nekončí. Sympatie posluchačů si získala zejména jedinečným mystickým hlasem a procítěným projevem tradičních irských skladeb. V rámci Celtic Woman vznikly sólové nahrávky písní Isle of Innisfree, Harry’s Game, Siúil a Rún, Newgrange a Carrickfergus, na koncertech v letech 2005 – 2006 zpívala i autorskou skladbu Shooting Star. V rámci prvního vánočního alba CW pak nahrála koledu Away in a Manger. David Downes nechal vyniknout i její talent pro hru na hudební nástroj – na albech i koncertech s Celtic Woman vždy v několika písních doprovázela sebe nebo ostatní sólistky na harfu. Součástí jejích sólových CD je pak i několik čistě instrumentálních skladeb.

V rozhovorech několikrát zmínila, že je celý život překvapována, co všechno může člověku přinést kariéra zpěvačky – jednak možnost vystupovat na slavných místech i pro nejvýznamnější osoby světa, tak příležitost ke spolupráci s dalšími vynikajícími umělci, které využila u svých sólových děl. Za vedení ke tradiční irské hudbě pak prý vděčí zejména své babičce.

Použité zdroje