Členové

Susan McFadden

Členové skupiny Celtic Woman

obrázek členky Susan McFadden se narodila 8. února 1983 v irském Dublinu. Jejím starším bratrem je Brian McFadden, bývalý člen hudební skupiny Westlife. Již jako malá Susan velmi tíhla k herectví a zpěvu a proto na sebe první role nenechaly příliš dlouho čekat. V jedenácti letech zazářila v titulní roli Annie na prknech dublinského divadla Olympia. Umělecké vzdělání získala na Billie Barry Stage School. V roce 2007 Susan vyhrála televizní soutěž Grease Is the Word a společně se svým soutěžním partnerem Dannym Baynem (který s ní dále tvořil pár v divadle) získala hlavní roli Sandy v muzikálu Pomáda, uvedeném v divadle West End v srpnu 2007. Před tímto úspěchem však Susan aktivně absolvovala několik tour coby tanečnice a herečka, mezi její další úspěchy patří role Kathy ve hře Singin 'in the Rain, uvedené v dublinském divadle Olympia. Ovšem právě účinkováním v Pomádě se zpěvačce otevřelo mnohem více profesních možností.

Hlas Susan McFadden se objevil v roce 2008 na albu písní Act One - Songs From The Musicals Of Alexander S. Bermange, které představovalo posluchačům soubor populárních skladeb z repertoáru West Endu. Mezi zpěvaččiny další výrazné úspěchy patřila hlavní role Elle Woods v muzikálu Legally Blond (u nás známý spíše pod názvem Pravá blondýnka). Původně měla v připravovaném muzikálu hrát roli Sereny, ale posléze se přistoupilo k alternování hlavní role, z čehož Susan posléze ztvárnění ústřední postavy přebrala v lednu 2011 na plný úvazek. V červenci téhož roku ona i diváci s „její“ Elle rozloučili, zpěvačka však následně obdržela nominaci ocenění What's on stage za nejlepší převzetí role po jiné herečce.

Zazpívala si také s Benem Morrisem a Séan Carey v pořadu irské televize RTÉ One’s Fame. Jako tanečnice pak byla součástí Daniel O'Donnell's Rock & Roll Show, ze které vzniklo i DVD. Zahrála si i v několika seriálech.

Aktuálně je stálou členkou Celtic Woman poté, co na začátku roku 2012 nahradila Lisu Kelly, která se odebrala na mateřskou dovolenou. Její předpokládaný návrat se však již nekonal, a tak se Susan stala stálou členkou a společně s Chloë a Lisou Lambe absolvovala již tři koncertní tour - Believe, A Christmas Celebration Symphony Tour 2012 a World Tour 2013. Její přijetí fanoušky CW bylo mírně obtížnější, než u jiných členek - zprvu jí nebylo přiděleno žádné „osobní“ sólo, a veškeré její výkony tak pořád byly jakýmsi záskokem za Lisu Kelly - v Believe i ve vánoční tour ji opravdu pouze nahradila a ve World Tour jí byla svěřena dvě doslova ikonická sóla - Caledonia a The Voice. Susan se však nenechala nijak vyvést z míry a přistoupila k těmto skladbám s vlastním stylem a způsobem prezentace emocí a dnes už snad nenajdeme žádného příznivce Celtic Woman, který by nesouhlasil s působením Susan jako plnohodnotné a právoplatné členky. V létě roku 2013 v jednorázové netradiční sestavě s Lisou Lambe a Méav Ní Mhaolchatha nahrála DVD k vánočnímu albu Home for Christmas, kde zazářila v nově nahrané písni It Came Upon a Midnight Clear. Dalšími alby s její účastí se staly CD/DVD Emerald (2014) natáčené během běžného koncertu na turné a Destiny (2015), kde vystupuje nejen po boku Éabhy McMahon a Mairéad Carlin, ale také s Méav Ní Mhaolchatha, Rebeccou Winckworth a hostující německou vycházející hvězdou Oonagh. V průběhu roku 2015 zaujala na koncertech výročního turné sólovým provedením písně The Call a zejména procítěnou verzí skladby Caledonia.

Působení jako zpěvačka, která je více než polovinu každého roku na turné po celém světě, přináší také peripetie v osobním životě. Po prvním roce u Celtic Woman se v létě místo plánované svatby se svým snoubencem, anglickým hercem Adamem Boothem, Susan rozešla, a nedávno (březen 2017) potvrdila spekulace o spokojeném vztahu s dudákem kapely, irem Anthonym Byrnem. Jednoduše „láska sbalená na cesty“…

Použité zdroje